The Best bookmaker
bet365 Bonus
VICTORIE IMPORTANTĂ PENTRU FCM BAIA MARE
- Detalii
- Categorie: Sport
- Publicat: Luni, 15 Septembrie 2014 11:25
- Scris de Ioan R. Ster
- Accesări: 1428
![]()
Nici nu începuse bine campionatul Ligii a 3-a, seria a V-a, şi după prima înfrângere a băimărenilor în deplasarea de la Arieşul Turda, s-au găsit destui care să conteste obiectivul formaţiei noastre pentru acest campionat, şi anume, PROMOVAREA!
Este uşor să stai pe margine şi să tragi concluzii, să pui etichete pe marginea muncii unui colectiv de antrenori, jucători, conducători sau suporteri. Dimpotrivă, aş spune eu, este un lucru meritoriu să-ţi propui obiective îndrăzneţe, să te pregăteşti să fi, până la urmă, cel mai bun. Nimic nu ar trebui să te doboare, nici măcar o înfrângere precum cea de la Turda.
FC Zalău venea la Baia Mare din postura de ocupantă a locului secund cu şase puncte din tot atâtea posibile, obţinand maximum de puncte, după două victorii cu CS Iernut şi Gloria Bistriţa. Aşadar, un derby cu o contracandidată la promovare care trebuia onorat aşa cum se cuvine.
Puţinii spectatori care au asistat la partidă ( circa 400 de spectatori), au putut să vadă la lucru două echipe bune, cu un joc plăcut ochiului, de unde a rezultat şi un spectacol agreabil, cu multe faze de poartă, dar şi cu ratări monumentale.
Câştig de cauză a avut FCM Baia Mare, care a învins, până la urmă FC Zalău cu 1 – 0 prin golul marcat de Radu Leonte, in min. 68, după o lovitură imparabilă cu capul, la o centrare venită de la Duruş.
Meciul a fost unul destul de echilibrat, ambele formaţii ratând ocazii mari de gol, Bota şi Băican salvându-şi fiecare echipa, în situaţii clare de gol. Băimărenii au avut mai multe ocazii de a înscrie incă din prima repriză , oaspeţii replicând periculos prin Kinczel şi Kuku care a lovit bara transversală în min20.
În partea a doua gazdele au reuşit unicul gol al partidei, în min 68, când după o fază fixă Radu Leonte s-a înăltat la marginea careului de 6 m şi a trimis puternic cu capul în plasa porţii apărată foarte bine de Băican.
Faze importante:
2’ – Vasile Pop intră în careu şi şutează din unghi în portarul Băican ieşit în întampinare;
3’ – Deac scapă spre poartă, portarul Băican respinge din afara careului de 16 m;
6’ – Bota boxează în faţă, mingea şutată de Kinczel, Ţiriac reia din voleu spre poartă, Bota respinge din nou în corner;
17’ – Mădălin Popa îl deschide pe partea dreaptă pe Giurgiu care singur cu portarul preferă o pasă imprecisă în locul şutului;
20’ – Kuku loveşte bara transversală a porţii apărată Bota;
26’ – Kuku lobează o minge şi şutează din voleu pe lângă poarta lui Bota;
30’ – Deac scapă singur cu portarul Băican şi lobează mingea exact în braţele acestuia;
34’ – Duruş expediază un şut plasat, portarul zălăuan respinge în corner;
36 – Stanciu şutează din afara careului peste poartă;
42’ – Valimăreanu vede cartonaşul galben pentru un fault dur asupra lui Khadim, execută lovitura liberă Duruş şi Radu Leonte reia din voleu mult peste;
62’ – şut Duruş din afara careului, prinde Băican;
65’ – Potecu prinde o ghiulea de la 40 m, scoate Băican în corner;
68’ – lovitură liberă de la marginea careului de 16 m, lateral dreapta, execută Duruş în careu, de unde Radu Leonte reia imparabil cu capul în plasa porţii: 1-0;
83’ – Vanca şutează din careu după o combinaţie cu Giurgiu, mingea trece peste poartă;
87’ – Radu Lonte, autorul golului băimărenilor iese accidentat;
89’ – Ardeleanu scapă singur cu Băican, acesta din urmă scoate minge cu piciorul din plonjon,
90+1’ – Potecu trimite de la 40 m spre poarta goală, mingea iese pe lângă poartă;
90+3’ – Kinczel trage din careu peste poartă, iar băimarenii răsuflă uşuraţi, se termină o partidă de un bun nivel tehnic şi spectacular, deşi nu s-a înscris decât un singur gol.
FCM Baia Mare: Bota – Duruş, Hodor, Potecu, Khadim, Giurgiu, Vanca, Radu Leonte (87’ Rus), Vasile Pop (61’Gherman), Mădălin Popa (55’ Ardeleanu), Deac (76’ Morar). Antrenor: Dorin Toma şi Cristian Bogdan, Director tehnic: Ioan Onciu, Director sportiv: Florin Darida, Maseur: Dorin Saraz.
FC Zalău: Băican – Valimăreanu, Cozma, Sabău, Ionaşcu, Kinczel, Jamilu, Roghină, Stanciu, Ţiriac, Kuku. Au mai evoluat: Supunar şi Tabîrţă. Antrenori: Călin Pop şi Paul Geogescu .
Cartonşe galbene: Potecu, Khadim şi Ardeleanu (FCM Baia Mare), respectiv Kinczel, Cozma, Valimăreanu şi Ionaşcu (FC Zalau).
Arbitri: Rareş Vidican (Oradea) la centru, Ciprian Fiter (Oradea) şi Rareş Lakatoş (Oradea).
Observatori: Vasile Marc (Cluj Napoca), pentru arbitrii şi Ivan Toma (Bistriţa) din partea FRF.
Etapa viitoare FCM Baia Mare se va deplasa la Oşorhei, de unde aşteptăm un nou meci bun al elevilor pregătiţi de Dorin Toma, şi implicit încă trei puncte accumulate în lupta pentru promovare.
















